Sosyal Uyum Yardımı Basın Lansmanı Gerçekleştirildi

Bakanlığımız, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ve Avrupa Birliği işbirliğinde yürütülen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı” Basın Lansmanı toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi KAYNAK’ın yanı sıra Genel Müdürümüz Sayın M. Abdulhalim TÜRKKANI, Genel Müdür Yardımcılarımız Mustafa TARLACI, Ramazan ÖZDAĞ, Daire Başkanlarımız Vakkas DEMİR, Samet GÜNEŞ, Genel Müdürlüğümüz Uzmanları ile AFAD, Türk Kızılayı, Göç İdaresi, Dünya Gıda Programı, Avrupa Birliği yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

Tüm katılımcıların Türkiye’nin insani yardım konusunda dünyanın en cömert ülkesi olduğunu vurguladığı toplantıda Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi KAYNAK ise yapmış olduğu konuşmada Sosyal Uyum Yardımı Programının bugüne kadar AB Fonları ile Suriyelilere yönelik uygulanan ilk “somut” proje olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliğinin 348 milyon avro kaynak sağladığı Sosyal Uyum Yardımı kapsamında Türkiye’de kamp dışında, şehirlerde yaşayan 1 milyon Suriyeliye “Kızılay Kart” ile her ay 100’er lira nakdi yardım yapılması hedefleniyor.

Hak sahipliği tespitinin 3294 sayılı Kanun doğrultusunda ülkemizde her il ve ilçede kurulu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapıldığı program çerçevesinde bugüne kadar 508 bin kişinin başvurusu alındı.

Genel Müdürlüğümüz Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi ile sağlanan güçlü bilişim altyapısı ile program kapsamında yürütülen işlemlerin başvurudan ödeme aşamasına kadar tamamen elektronik ortamda, hızlı, şeffaf ve objektif şekilde yürütülmesinde merkezi pozisyonda yer alıyor.


Sonraki Sayfa: Kurucu Genel Müdürümüzden Hayırlı Olsun Ziyareti

Önceki Sayfa : Sivas Valisinden Genel Müdürlüğümüze Ziyaret