Sosyal Uyum Yardımı Çalıştayı Başladı

Bakanlığımız, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ve Avrupa Birliği İnsani Yardım Fonu (ECHO) işbirliğinde pilot uygulaması hayata geçirilen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı” kapsamında düzenlenen çalıştay Ankara’da başladı.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarında çalışan personele yönelik eğitim faaliyetlerinin tartışılacağı ve iki gün sürecek çalıştayın açılış bölümü paydaş kurum ve kuruluşların üst düzey yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Sayın Genel Müdür Vekilimiz M. Abdulhalim TÜRKKANI çalıştayın açılış bölümünde yapmış olduğu konuşmasında nice medeniyetlerin beşiği olan bölgemizde tarih boyunca büyük savaşların yaşandığını söyleyerek hâlihazırda güney sınırlarımızda yaşanan çağımızın en büyük insani krizinde Türkiye’nin dünyada ender görülen kardeşlik ve dayanışma örneği sergilediğini ifade etti.
Türkiye’nin Balkanlar, Afrika ve Dünyanın uzak köşelerindeki mazlumlara, zorda olanlara yardım etmesine mesafelerin ve çeşitli zorlukların engel olmadığını söyleyen TÜRKKANI ülkemizin Suriye halkına da her türlü zorluğa rağmen insani görevlerini yerine getirmeye devam ettiğini belirtti.
Avrupa Birliğinin 348 milyon avro kaynak sağladığı Sosyal Uyum Yardım kapsamında Türkiye’de kamp dışında şehirlerde yaşayan 1 milyon Suriyeliye “Kızılay Kart” ile her ay 100’er lira nakdi yardım yapılacak. Yardımlar yaşlılar, engelliler, ihtiyaç sahibi olanlar öncelikli olmak üzere, çadır kentler dışında yaşayan mültecilere ulaştırılacak.
Hak sahipliği tespitinin 3294 sayılı Kanun doğrultusunda ülkemizde her il ve ilçede kurulu bulunan SYD Vakıflarınca yapılacağı programa başvurular ise halihazırda pilot uygulamanın sürdüğü Sivas ilinde ve Ankara’nın Altındağda ve Ayaş ilçelerinde alınıyor.
28 Kasım itibarıyla ülke çapında başvuruların alınmaya başlanacağı programda Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi ile sağlanan güçlü bilişim altyapısı ile Bakanlığımızın başvurudan ödeme aşamasına kadar tamamen elektronik ortamda, hızlı, şeffaf ve objektif şekilde yürütülmesinde merkezi pozisyonda olması hedeflenmektedir.


Sonraki Sayfa: Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünde Görev Değişimi

Önceki Sayfa : Ülkemizde Bulunan Suriyelilerin Sosyal İçermesine Yönelik Konferans