Sosyal Uyum Yardımı Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Bakanlığımız, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ve Avrupa Birliği işbirliğinde yürütülecek “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı” tanıtım toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, WFP İcra Direktörü Ertharin Cousin, AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Abdurrahman Madan ve Türk Kızılayı Derneği Başkanı Kerem Kınık konuşmacı olarak katıldı.

Genel Müdürümüz Sayın Abdurrahman Madan toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye'nin örneği görülmemiş şekilde mültecileri kamp ve kamp dışında ağırladığını hatırlatarak, "Son 13 yılda kendi vatandaşlarımıza yönelik geliştirilmiş uygulamaların sonucu olarak yoksullukla mücadelede önemli mesafeler kaydettik. Başarılı politikalarımızı, kapılarımızı açtığımız ve çoğunluğu kamplar dışında toplum içinde birlikte yaşadığımız mülteci kardeşlerimize uygulamak da öncelikli hedefimizdir" dedi.

Avrupa Birliğinin 348 milyon avro kaynak sağladığı program kapsamında Türkiye’de kamp dışında şehirlerde yaşayan 1 milyon Suriyeliye “Kızılay Kart” ile her ay 100’er lira nakdi yardım yapılması planlanıyor. Kartların dağıtımı içinse 2017 yılının başı hedefleniyor. Yardımlar yaşlılar, engelliler, ihtiyaç sahibi olanlar öncelikli olmak üzere, çadır kentler dışında yaşayan mültecilere ulaştırılacak.

Hak sahipliği tespitinin 3294 sayılı Kanun doğrultusunda ülkemizde her il ve ilçede kurulu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılacağı programa başvuruların ise Bakanlığımız ile Türk Kızılayı arasında imzalanacak protokolün ardından 15 Ekim’de başlatılması planlanıyor.

Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi ile sağlanan güçlü bilişim altyapısı ile Bakanlığımızın Sosyal Uyum Yardım Programının başvurudan ödeme aşamasına kadar tamamen elektronik ortamda, hızlı, şeffaf ve objektif şekilde yürütülmesinde merkezi pozisyonda olması hedefleniyor.Sonraki Sayfa: Karabük’te 66 Sosyal Konutun Kura Töreni Gerçekleştirildi

Önceki Sayfa : Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünde Görev Değişimi