4 İlde Sosyal Uyum Yardımı Programı Saha Ziyaretleri Gerçekleştirildi

31 Temmuz 2017Paylaş
a-A+

Avrupa Birliği (Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonu- ECHO) kaynakları ile finanse edilen, yabancı uyruklu kişilere yönelik olarak ülkemizde yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) Programına ilişkin olarak 4 ilde saha ziyaretleri gerçekleştirildi.

Hedef kitlenin yaklaşık %80’ini barındıran Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Hatay’daki saha uygulamalarının yerinde görülmesi amacıyla yapılan incelemelerde Bakanlığımızdan Genel Müdürümüz M. Abdulhalim TÜRKKANI, Genel Müdür Yardımcılarımız Şuayip TUNÇAL, Ramazan ÖZDAĞ, Daire Başkanlarımız Samet GÜNEŞ ile Nazlıhan ÖZGENÇ yer aldı.

İncelemelerde ayrıca Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktörü Jean Yves LEQUIME, Türk Kızılay’ından Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdür Vekili Bayram SELVİ ve diğer yetkililer hazır bulundu.

İlk olarak Gaziantep’te bulunan Şahinbey Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı ve Şahinbey Kızılay Hizmet Merkezi ziyaret edilerek burada SUY yardımı kapsamında yürütülen işlemler yakından izlendi. Daha sonra Türk Kızılayı Koordinasyon Merkezi ve bünyesindeki Arapça bilen 32 personelin hizmet verdiği çağrı merkezi ziyaret edilerek yürütülen çalışmalar incelendi.

Sonrasında Şanlıurfa’ya geçilerek Eyyübiye SYD Vakfı ve Haliliye Hizmet Merkezi ziyaret edilerek yapılan incelemelerde genel hizmet standartlarının ve kurumlar arası operasyonel işbirliğinin sağlandığı tespit edildi. Kahramanmaraş SYD Vakfına yapılan ziyaret neticesinde yabancılara yönelik hizmet sunumunda herhangi bir sorun bulunmadığı anlaşılmıştır.

Son olarak Hatay ilinde bulunan Hassa, Kırıkhan ve Antakya SYD Vakıfları ziyaret edilerek burada yabancılara yönelik sürdürülen çalışmalar hakkında mülki idare amirleri ve diğer yöneticilerden bilgi alındı.

Sosyal Uyum Yardımı kapsamında sürdürülen saha incelemeleri Hatay Valisi Sayın Erdal ATA tarafından inceleme heyetinin kabulü ile sona erdi.

Bakanlığımızca, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı, ECHO ve UNICEF gibi kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde barınma merkezi dışında yaşayan yabancı uyruklu kişilere yönelik olarak nakdi sosyal yardım programları yürütülmektedir.

Bu yardım programları kapsamında ECHO finansmanı ile WFP ve Türk Kızılayı işbirliğinde uygulanan Sosyal Uyum Yardımı AB tarafından fonlanan en yüksek bütçeli insani yardım operasyonudur.
Kişi başı aylık 120 TL nakdi yardım yapılan Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programından geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden yabancılar faydalanabilmektedir.

Haberin Fotoğrafları