Dünya Gıda Programı Yönetim Kurulu Üyelerinden Bakanlığımıza Ziyaret

23 Ekim 2018Paylaş
a-A+

Sayın Zoltán KÁLMÁN Başkanlığındaki Dünya Gıda Programı (WFP) Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet Bakanlığımıza bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek ülkemizde bulunan başta Suriyeliler olmak üzere yabancılara yönelik sürdürülen sosyal yardım faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Heyet öncelikle Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet KOCA tarafından kabul edildi. Sayın KOCA kabulde yapmış olduğu konuşmada ülkemizde başta Suriyeliler olmak üzere yabancılara yönelik uygulanan programlardaki tüm paydaşlara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Daha sonra katılımcılara Genel Müdürlüğümüzce, Avrupa Birliği kaynakları kullanılmak suretiyle Türk Kızılayı, WFP ve Bakanlığımız işbirliğinde yürütülen Sosyal Uyum Yardımı Programı hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

WFP Yönetim Kurulu Başkanı Sayın KÁLMÁN sunumdan sonra yaptığı konuşmada Suriye’den gelen mültecilere kucak açtığı için Türkiye’ye teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.

KÁLMÁN’ın ardından WFP Yönetim Kurulu Üyesi ve Guatemala’nın İtalya nezdinde Büyükelçisi ise Türkiye’nin mültecilere yönelik yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ederek yapılanların medyada görünmez olduğunu ancak sahada yapılan incelemeler sonucunda çok önemli başarılar elde edildiğinin görüldüğünü söyledi.

Sonrasında söz alan WFP Yönetim Kurulu Üyesi ve Federal Almanya’nın İtalya nezdinde Büyükelçisi ise yapmış olduğu konuşmada “Bu olağanüstü insani müdahale için teşekkür etmek istiyorum.  WFP, Avrupa Birliği ve Almanya Türkiye’nin çabalarını desteklemeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Söz alan diğer WFP Yönetim Kurulu üyeleri de Türkiye’ye mültecilere yönelik yapmış olduğu çalışmalardan ötürü duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Bilindiği üzere ülkemiz daha önce örneği görülmeyen bir yaklaşım ile başta Suriye olmak üzere savaş bölgesinden kaçan ve sayıları 3,5 milyonu geçen sığınmacıları hem kamplarda hem de kamp dışında ağırlamaktadır.

Mevcut durumda kamp içinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) düzenli yardım ulaştırmaktadır. Bu çalışmaların yanı sıra Bakanlığımızca, Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı, Avrupa Birliği (AB) İnsani Yardım Fonu (ECHO) ve UNICEF gibi kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde barınma merkezi dışında yaşayan yabancı uyruklu şahıslara yönelik olarak nakdi sosyal yardım programları yürütülmektedir.

Söz konusu yardım programları arasında yer alan Sosyal Uyum Yardımı Programı  AB tarafından fonlanan en yüksek bütçeli insani yardım operasyonudur. Kişi başı aylık 120 TL nakdi yardım yapılan Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programından geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden yabancılar faydalanabilmektedir.

Haberin Fotoğrafları