Sosyal Uyum Yardımı Programı (SUY) 4. Ortak İzleme Görevi Gerçekleştirildi.

30 Kasım 2018Paylaş
a-A+

Sosyal Uyum Yardımı Programı (SUY) 4. Ortak İzleme Görevi Gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilerek Bakanlığımız, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türkiye Kızılay Derneği işbirliği ile uygulanan Sosyal Uyum Yardımı (SUY) Programı’nın işleyişini denetlemek üzere yapılan Ortak İzleme Görevinin dördüncüsü 6-8 Kasım 2018 tarihleri arasında 3 grup halinde İzmir-Balıkesir, Şanlıurfa-Mardin, Erzurum-Ağrı illerinde gerçekleştirildi.

Ortak izleme misyonunda; Bakanlığımız, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı FRIT Ofisi, Türkiye Kızılay Derneği, Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (DG-ECHO) ve Dünya Gıda Programı temsilcileri yer aldı.

Bakanlığımızı temsilen Genel Müdür Yardımcısı Vekili Ramazan ÖZDAĞ başkanlığında, Sağlık ve Düzenli Yardımlar Dairesi Başkan Vekili Münir TİRELİ ile sorumlu daire çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Ortak İzleme Görevi kapsamında istişarelerde bulunmak üzere İzmir bölgesinde İzmir Valiliği, Kemalpaşa ve Buca Kaymakamlıkları, Konak Belediye Başkanlığı ziyaret edildi.

Tüm bölgelerde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Mütevelli Heyetleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile SUY programından yararlanan ve yararlanmayan kişilerden oluşan odak toplantıları düzenlendi, bu kişilere hane ziyaretleri yapıldı.

Toplantı ve ziyaretlerde temas edilen program faydalanıcıları, kendilerine gösterilen misafirperverlikten ötürü milletimiz ve devletimize şükranlarını dile getirirken temel ihtiyaçlarını karşılamada birincil önem arz eden ve AB tarafından fonlanan SUY Programı’nın devam etmesi gerektiğini ifade ettiler.

İzleme Görevi’ne katılan heyetlerin, 12 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da bir araya gelip izlenim ve gözlemlerinden oluşan notlarını paylaştıkları Değerlendirme Toplantısı’nda; farklı bölgelerde dile getirilen ortak temalar ve yörelere özgü olgular ortaya kondu.

Haberin Fotoğrafları